2024.04.27.

Szakmai tájékoztató egészségügyi dolgozóknak

Tisztelt Látogató!

Az alábbiakban igyekeztünk összefoglalni – a teljesség igénye nélkül – a magyar egészségügyben jelenleg is érvényben lévő, a betegellátást érintő szabályozásokat, normatívákat, melyek elsősorban a háziorvosok részére szolgálnak információval:


Szakfőorvosi vélemény – „EKG rendelés” megszüntetésével kapcsolatban: Kattintson ide a megtekintéshez


Diabeteses betegek gondozása a háziorvosi praxisban Kattintson ide a megtekintéshez

Diabeteses betegek gondozása a háziorvosi praxisban (rövidített változat)Kattintson ide a megtekintéshez


Tájékoztatás a transznemű páciensekkel kapcsolatos bánásmód javasolt gyakorlatáról


PAJZSMIRIGY BETEGEK KIVIZSGÁLÁSÁVAL KAPCSOLATOS ENDOKRINOLÓGIA SZAKMA SZAKFELÜGYELŐ FŐORVOSI ÁLLÁSFOGLALÁSA (2017. szeptember)

A háziorvosnak a pajzsmirigy alulműködéssel diagnosztizált betegek kezelésében abszolút kompetenciája van, tekintettel arra, hogy a hypothyreosis tényének diagnosztizálása adott a háziorvos számára. Ugyancsak adottak a megfelelő kezelés lehetőségei, mivel a hypothyreosis gyógyszerei nem kötöttek szakorvosi javaslathoz, így azt a háziorvos szabadon rendelheti. Az endokrinológus szakorvosra a hypothyreosis okának tisztázása vár, amely befolyásolhatja a hypothyreosis hosszú távú kezelését, de ez nem képez sürgősséget. Orvosszakmai szempontból lehetséges olyan eset, határértéken kívüli TSH esetén is, amikor a 6 hónapos szakrendelésre történő várakozás elfogadható.

A páciens soron kívüli ellátása szükséges:

  • normál tartomány alatti, hyperthyreosisra utaló TSH értékek, magas periferiás hormonszintekkel
  • hypothyreosisra utaló magas TSH értékek közül azok, amelyek a normál érték többszörösét mutatják és a betegnek panaszokat is okoznak.

Amennyiben a háziorvos sürgősnek ítéli meg a beteg ellátását a beteg panaszai/tünetei és a laboratóriumi vizsgálati értékek alapján (lásd „A páciens soron kívüli ellátása szükséges” című részt) akkor vagy a területileg illetékes klinika endokrinológiai ambulanciájára állítja ki a beutalót, vagy a járóbeteg szakellátó hely endokrinológiai szakrendelésére utalja a beteget. Ennek feltétele azonban a TSH érték ismerete, valamint a beküldő orvos és a szakrendelés közötti konzultáció.

A PAJZSMIRIGY BETEGEK LABORATÓRIUMI VIZSGÁLATAIVAL KAPCSOLATOS TÁJÉKOZTATÁS

  1. FT3, FT4 vizsgálatok
    Amennyiben az fT3, fT4 vizsgálatokat is Önök szeretnénk laboratóriumunkkal elvégeztetni, kérjük vegyék figyelembe, hogy fT3 (T3 szabad frakció) és fT4 (T4 szabad frakció) meghatározását laboratóriumunk csak akkor végezheti el, ha a TSH értéke a 0,4- 4,0 mIU/l tartományon kívül esik. 1 hónapon belül egyik vizsgálat sem ismételhető!
  2. TSH vizsgálat-kérések szűrővizsgálati céllal
    A szűrővizsgálatokról szóló rendeletben (51/1997. (XII. 18.) NM rendelet a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokról és a szűrővizsgálatok igazolásáról) az életkorhoz kötött szűrővizsgálatok között csak a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata szerepel (lásd: 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet 1. sz. melléklete).

Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokollja, a pajzsmirigy megbetegedések laboratóriumi diagnosztikája: kattintson ide a megtekintéshez

Tájékoztatás a Szakorvosi Rendelőintézet Szigetszentmiklós intézmény ellátási területéhez tartozó pajzsmirigy betegek fogadásával kapcsolatban: kattintson ide a megtekintéshez


Tájékoztató a háziorvosi tevékenységről


Várandósok laboratóriumi ellátásával kapcsolatos információk


Tájékoztató a 2017. február 1-től érvényes laboratóriumi vizsgálatokról: kattintson ide a megtekintéshez


Az intézetünk laboratóriuma felé kiállítandó beutaló minta, A SYNLAB hivatalos beutaló formátuma, valamint vércsoport, RhD meghatározást és ellenanyag szűréshez a megfelelő beutalók megtekintéséhez kattintson ide!


Tájékoztató a lágylézer-terápiás kezelésekről:

Intézetünkben a lágylézer-terápiás kezeléseket szakmai irányelvek alapján végezzük, amelyek az alábbiak:

1. Lágylézer-terápiát lehet folytatni naponta vagy kétnaponta.
2. Egy terápiás kúra 12-15 kezelésből áll.
3. Amennyiben szükséges, a kezelés-sorozatot 2-3 hónap múlva lehet ismételni.


Járási tisztiorvosi tájékoztató a kanyaróról (részletek)- 2017. március


Intézetünk tüdőgondozójában használt kórlap sablon (Dr. Herke Paula és Dr. Mészáros Imre).


52/2006. (XII. 28.) EüM rendelet a sürgős szükség körébe tartozó egyes egészségügyi szolgáltatásokról.


Tájékoztató a beutalók kötelező tartalmi elemeiről (3/A. § 10. pont)


Tájékoztató az MRI valamint a CT diagnosztika igénybevételi lehetőségeiről, ezen vizsgálatokat végző intézményekről: Kattintson ide a megtekintéshez.


Útmutató a járóbeteg-szakellátás és a gondozók teljesítmény-elszámolásának ügyviteléhez (pl.: 2.6.21-es pont, ellátást indokoló első diagnózis nem lehet Z – V – W – Y jelű kód)Kattintson ide a megtekintéshez


Tájékoztató a beutalás nélkül igénybe vehető ellátásokról és a beutalásra jogosult orvosokról (2. §)


Magyarországon 2015-ben forgalomban lévő inhalációs eszközök.

Print Friendly, PDF & Email
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.