2024.04.24.

Járási tisztiorvosi tájékoztató a kanyaróról (részletek)- 2017. március

1. Klinikailag kanyaró-gyanús esetnek tekinthető az a személy, akinél lázzal járó maculopapulosus bőrkiütések jelentkeztek, és az alábbi három tünet legalább egyike fennáll: köhögés, nátha, kötőhártya-gyulladás.

2. Kanyaró-gyanús megbetegedés bejelentése esetén a járványügyi vizsgálat során mindig meg kell kérdezni, hogy a tünetek megjelenése előtt az illető három héten belül hol járt (külföldön, belföldön), találkozott-e kanyarós vagy kanyaró-gyanús beteggel és tisztázni kell a beteg oltási státuszát.

3. A kanyaró gyanúja esetén a mikrobiológiai diagnosztikai vizsgálat kötelező. A betegtől a tünetek észlelésekor vírusszerológiai vizsgálat céljára alvadásgátló nélkül, sterilen vett két vérmintát kell az Országos Epidemiológiai Központ Általános Vírusdiagnosztikai osztályára küldeni, egyet a betegség korai szakaszában és egyet attól számított 14 nap elteltével. A tünetek kezdetétől számított egy héten belül víruskimutatás céljából Vírus Transzport Mediumban (VTM) garattörlet- és vizeletminta is küldendő az OEK-be. Diagnosztikus értéke a savópár-vizsgálat alapján megállapított morbilli-specifikus IgG osztályba tartozó ellenanyag legalább négyszeres titeremelkedésének, vagy a morbilli-specifikus IgM osztályú ellenanyag vagy a vírusnukleinsav jelenlétének van.

4. A beteget el kell különíteni. Kórházi ápolást nem igénylő klinikai állapotban, a beteg otthonában is elkülöníthető. A kanyaró-gyanús beteg fekvőbeteg-ellátó intézménybe történő felvétele csak indokolt esetben történjen meg, infektológiai osztállyal rendelkező intézménybe, az intézmény, illetve a mentők előzetes értesítése mellett. A beteg környezetében folyamatos fertőtlenítés végzése szükséges. A beteg légúti váladékaival szennyezett felületeket virucid hatású szerrel kell kezelni.

5. A kanyaró-gyanús beteget az észlelő orvosnak haladéktalanul be kell jelentenie az Országos Szakmai Információs Rendszer Fertőzőbeteg alrendszerébe. A bejelentést követően a népegészségügyi hatóság azonnal megkezdi a beteggel érintkezett személyek felkutatását és megteszi a körükben a szükséges járványügyi intézkedéseket (védőoltás). Ezek a garanciái annak, hogy a betegség terjedése fékezhető legyen.

Veszélyeztetettek nem láthatnak el kanyaró gyanús és/vagy kanyarós betegeket.

A kanyaró szempontjából leginkább veszélyeztetettek:

• 15 hónaposnál fiatalabb, még védőoltásban nem részesültek
• a betegséget át nem vészelt, oltatlan személyek
• immunhiányos betegek
• azon egészségügyi dolgozók, akik Romániából érkező, potenciálisan kanyarós betegeket látnak el.

Az 1969 után, de 1989 előtt születettek között előfordulhat, hogy valaki csak egy oltásban részesült, náluk az immunitás szintje az évek múlásával csökkenni kezdhet. Ilyen esetekben sajnos előfordulhat, hogy oltás ellenére fertőz a kanyaró.

Print Friendly, PDF & Email
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.