2024.04.25.

Várandósok részére információ

Tisztelt Várandósok!

A várandósoknak csütörtökönként 07:00- 08:00 h-ig külön mintavételi sor áll rendelkezésére. Kérjük a várandósokat, hogy a „Csak várandósoknak” feliratú ablaknál várakozzanak vérvételre.


Információ a várandósság alatt végzendő vizsgálatokról: Kattintson ide a megtekintéshez

Tisztelt Várandósok!

Az intézetünk ellátási területéhez tartozó várandósok trimeszteri ultrahang vizsgálatait a Semmelweis Egyetem  Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Baross utcai részlegének Várandós ambulanciája végzi (Cím: Budapest VIII., Baross u. 27.).

A vizsgálat beutaló köteles, a beutalót szakrendelésünk kiállítja, de ezt követően időpontot a vizsgálatra a Klinikán, a 06-1/459-15-82-es telefonszámon kell kérni (hívható munkanapokon: 10-12-ig).


A teljes jogszabály szövege elolvasható: 26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet a várandósgondozásról


Laboratóriumunk csak csütörtöki napokon, 7-8 h-ig fogadja azon várandós pácienseinket, akik a kötelezően előírt valamennyi vizsgálatot egy napon szeretnék elvégeztetni!

Várandósok beutalása kötelező laboratóriumi vizsgálatokra:

2014. július 1-től a területi védőnő és a háziorvos által kiállított várandósgondozási könyv szolgál beutalóként a várandósoknál kötelezően elvégzendő vizsgálatokhoz (nem szükséges tehát külön beutaló), így a laboratóriumi vizsgálatokhoz is, ha tartalmazza

1. a beutaló gondozó háziorvos nevét, pecsétjét és aláírását,
2. a várandósságot igazoló BNO-kódot,
3. a beutaló orvos és munkahelyének azonosítására szolgáló adatot, megnevezését, kódját,
4. a biztosított nevét, TAJ-át,
5. a beutaló orvos által végzett ellátást azonosító naplósorszámot, a beteg rövid kórelőzményét,
6. a beutaló kiállításának dátumát.

A beutaló a kiállítás dátumától számított 300. napig használható fel. (217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet)
Az egészségügyi szolgáltatónak a törvényben meghatározott ideig kötelező a beutalók megőrzése, mivel azonban a várandósgondozási könyv a kismama tulajdona, ezt nem áll módunkban megőrizni, ezért a kismama első megjelenéskor laboratóriumunk a mintavételezés elvégzése után elkéri a várandósgondozási könyvet, és 6 példányban fénymásolatot készítenek róla, majd a könyvet és a fénymásolati példányokat akkor adják vissza, amikor Ön a mintavétel eredményéért jelentkezik. Ezek a fénymásolatok a terhesség végéig beutalóul szolgálnak laboratóriumunkba a jogszabály szerint előírt kötelező vizsgálatokhoz, ezért tisztelettel kérjük Önt, hogy minden esedékes vizsgálatkor hozza a fénymásolatokat magával, mert így nem kell minden egyes megjelenéskor lefénymásolni a várandósgondozási könyvet, ami jelentősen rövidíti az Ön laboratóriumi ellátásának idejét.


Várandósok glukóz terheléses vércukorvizsgálata

A terhességi cukorbetegség kiszűrése céljából a várandósság második harmadában glukóz terheléses vércukorvizsgálatot kell végezni 75 g glukóz fogyasztása után 120 perccel (26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet a várandósgondozásról). Ezt azonban csak az éhomi vércukorérték eredményének ismeretében szabad elvégezni.
Ezért laboratóriumunk a 24-28. hét között esedékes glukóz terheléses vércukorvizsgálat előtt 1 (maximum 2 héttel) előjegyzési időpont nélkül elvégzi Önnél az éhgyomri vércukorvizsgálatot, amelyre hétfőtől-péntekig bármely nap, 7:00-8:30 h között éhgyomorral kell érkezni.

Kérjük, hogy várandósgondozási könyvét hozza magával! A várandósgondozási könyv 1. és 5. oldala 6-6 példányban fénymásolandó!

Glukóz terheléses vércukorvizsgálat helyes kivitelezése (Egészségügyi Minisztérium szakmai irányelve szerint)

  • A vizsgálatot reggel, éhgyomorra kell elvégezni, előzetes (minimum 10 órán keresztüli) koplalást követően.
  • A terhelést megelőző 3 napon keresztül korlátozás nélküli, de legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
  • A vizsgálatot megelőző napokban a terhelendő személynek átlagos fizikai tevékenységet kell végeznie.
  • A vizsgálatot nyugalmi körülmények között, dohányzás és fizikai aktivitás mellőzésével kell lebonyolítani.
  • A vizsgálat eredményét és értékelését esetleg befolyásoló tényezők (infekciók, gyógyszerhatások, stb.) fennállását figyelembe kell venni – egyes esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat halasztása is.
  • A teszt elvégzéséhez 75 gramm glükózt kell közvetlenül a vérvétel előtt vízben feloldani, majd elfogyasztani.
  • Az éhgyomri vérvétel előtt vizet illetve cukrozatlan teát lehet fogyasztani.

A 75g glukóz-t a várandósnak a beutaló orvos (háziorvos vagy nőgyógyász szakorvos) írja fel orvosi vényre (receptre), amely gyógyszertárban kiváltható. Kérjük, hogy a glukózt bontatlan csomagolásban, eredeti por formában hozzák magukkal laboratóriumunkba, a vizsgálat előtt történik meg a vízben történő feloldása.


Kombinált teszt

Az ún. kombinált teszt olyan szűrővizsgálat, amelynek célja, hogy az adott várandósnál a lehető legpontosabban megbecsülhető legyen a Down-kór és egyéb más számbeli kromoszóma-rendellenességek előfordulásának kockázata.
A vizsgálat a terhesség 11. és a betöltött 14. hete között bármikor elvégezhető, optimális ideje a 12. terhességi hét.
A kombinált teszt az anyai vér vizsgálatából és a magzat ultrahangos vizsgálatából áll.
A szűrővizsgálat minden várandós számára javasolt, mivel a teszttel a várandósság korai szakaszában nagy hatékonysággal kiszűrhetők a magas és közepes kockázatú várandósok, akiknél már további célzott vizsgálat elvégzésére lehet szükség.
A szűrővizsgálatot csak térítés ellenében lehet igénybe venni egyes egészségügyi szolgáltatóknál.
Fenti tájékoztatás a várandósgondozásról szóló 26/2014. (IV. 08.) EMMI rendelet 10.§-a alapján történt.

Print Friendly, PDF & Email
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.